Ohniště v meditační místnosti

Petr Budil Meditační místnost, Návrh Domu Leave a Comment

Dnes jsem dostal od klienta zajímavý požadavek na úpravu již dokončeného Vastu Domu který navrhujeme do Kalifornie..

Klient mi po návratu z cesty do Indie napsal:

  • Požaduji zvětšení meditační místnosti
  • Na východní straně meditační místnosti umístěte ohniště aby bylo možné v místnosti provádět ohňové ceremonie

Nejprve jsem se nad tím nápadem pousmál, potom mi ale došlo že to je svým způsobem velmi chytré a že mne něco podobného ještě nikdy nenapadlo. Meditační místnost je tradičně ve Vastu domech umisťována do SeveroVýchodního rohu objektu. Tomuto rohu vládne podle Vastu element vody a satvická energie. Stejně tak může být meditační místnost nahrazena studovnou, knihovnou nebo prostorem pro vnitřní činnost. Pro ty kteří se ale zabývají jógou a meditací je tento prostor k této činnosti ideální. Meditující by pak měl být čelem k východní nebo severní straně, tak aby se díval na vycházející slunce.

Ohńové ceremonie jsou v Indii zcela běžné a jsou nedílnou součástí místní tradice. V tamních podmínkách je poměrně snadné je realizovat. Ti kdo však žijí v chladnějším klimatu jsou většinou odkázáni pouze na letní měsíce a mohou podobné záležitosti provozovat pouze venku.

Návrh tohoto domu jsme tedy přizpůsobili tak, že běžná denní meditační praxe probíhá s orientací na severní světovou stranu. Zároveň je však možné se přeorientovat čelem k ohništi s výhledem na východní stranu.

Uvidíme jestli se návrh podaří realizovat. Nicméně toto uspořádání meditační místnosti považuji za velmi zajímavé a bude myslím patřit k základním typologickým Vastu sestavám.

Za VastuSPACE,

Petr Budil

Pokud se chcete dozvědět více kontaktujte nás ZDE

Foto z narozeninové  ohňové ceremonie (archiv autora)

 

 

 

 

 

 

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *