Stolek z rámu starých kachlových kamen

Petr Budil Drobné výrobky, Truhlářské Výrobky Leave a Comment

Drobnější velikonoční projekt..

Rekonstrukce starého litinového a ocelového rámu kachlových kamen s masivní deskou z dubových prken. Konstrukce ja natřena přírodním olejem aby se zabránilo korodování. Deska stolu je napuštěna truhlářským olejovým nátěrem.

Líbí se vám? Podívejte se na pár dalších fotek..

Zajímá Vás indické Vastu?

Zadejte svůj email, budeme Vás průběžně informovat o přednáškách, práci na našich projektech a nových článcích o Vastu

Moment prosím..

Děkujeme! 

 

 

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Kund

Petr Budil Drobné výrobky Leave a Comment

Dnes mimo jiné práce na návrhu přenosného ohniště kterému se v Indii říká „kund“.

Snažíme se vytvořit nové ohniště podle dvou fotek které byly pořízeny českou expedicí při nedávné návštěvě Indie.. fotky jsou pořízeny trochu letem světem ale zdá se že by se to mohlo podařit. Vrchní část ještě opatříme „yoni“ která se obvykle přidává u ohnišť tvarovaných z hlíny.

Kund se používá již tisíce let  při tradičních ohňových ceremoniích které se nazývají „Yajna“.

Zde jsou zajímavé informace v angličtině. https://en.wikipedia.org/wiki/Yajna

Takto vypadá vzor podle kterého budeme vyrábět. Na fotografii je vidět že ohniště již bylo použito, jednotlivé stupně jsou natřeny různými barvami.

 

 

 

 

 

 

Obvykle jsou ohniště postavena přímo na místě konání natrvalo anebo jsou přenosná z měděného plechu. Nevýhoda měděných je, že nemají příliš velký objem a po několika hodinách se zaplní zrnkami rýže a dalšími ingrediencemi které jsou nabízeny ohni spolu s modlitbami.

Takto vypadá přenosné měděné ohniště v akci..

O dalším vývoji budeme určitě informovat..

Za Vastu SPACE,

Petr Budil

 

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Menší zlo..

Petr Budil Návrh Domu Leave a Comment

Při práci na návrzích domů podle principů indického Vastu je velmi často třeba volit postup „menší zlo“. Více jak 2/3 projektů domů na kterých pracujeme nejsou stavěny v ideálních podmínkách a vyžadují kompromisy které ovlivňují Vastu. Nejčastějším limitujícím faktorem jsou pozemky, resp. jejich nepravidelné tvary, umístění a orientace. Ve vyjímečných případech se projekt dostane do polohy kdy se zdá že nemá smysl Vastu v daném případě aplikovat.

Toto je ukázka jednoho takového projektu který je práve ve stadiu návrhu. Dům se nachází v Kalifornii, v USA. Jedná se o jednopodlažní rodinný dům, který bude rozdělen na dvě části pro dva  obyvatele a v podstatě se jedná o takový „co-housing“. Je to projekt který už je na stole poměrně dlouhou a má náročnou historii. V minulém roce byl již projekt kompletně zpracován do fáze stavebního povolení, resp. v USA se ke stavebnímu povolení předkládá dokumentace která bys e dala v našich podmínkách přirovnat k prováděcímu projektu. Projekt prošel místním stavebním řízením a dostal souhlas všech zůčastněných orgánů až na odbor územního plánování. Úz. plánování neschválil odstup objektu od hranice pozemku i přesto že v předchozích letech stejný odstup schválil, a vyžádal si posunout hranici plochy určené k zastavění   o 3m dále od plotu. To vedlo k tomu že jsme prováděcí projekt za tisíce $USD strčili do šuplíku a začali jsme od začátku. Požadavek odboru úz.plánování upravil plochu určenou k zastavění do takového podivného tvaru, že bylo skoro nemožné na pozemek umístit objekt rozumné velikosti tak aby byl zároveň správně orientovaný ke světovým stranám.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po delších úvahách jsme ve spolupráci s klientem přišli na koncept dvou menších čtvercových jednotek, které jsou téměř dokonalé co se Vastu týče a které jsou propojeny velkým společným obytným prostorem. Dům nebylo možné navrhnout aby fungoval ve Vastu jako jeden celek, bylo ale možné ho rozdělit na dvě oddělené funkční Vastu jednotky. Nakonec se ukazuje že se oběma klientům toto řešení mnohem více líbí než projekt který byl již hotový.  Ukázalo se zároveň že dvě oddělené funkční Vastu jednotky a zároveň celý objekt z pohledu Vastu nefunkční, je pořád lepší kompromis než Vastu v tomto případě úplně vzdát

Pokud vás tento článek zaujal chcete se dozvědět více o tom jak fungují domy navržené podle Vastu, napište nám na adresu info@vastuspace.cz . Můžete se také zůčastnit jednoho z našich seminářů o navrhování domů podle Vastu.

Za Vastu SPACE,

S Pozdravem, Petr Budil

 

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Puruṣārtha – cíle lidského života

Petr Budil Nezařazené Leave a Comment

Puruṣārtha

Jedním ze základních tradičních indických konceptů je tzv. Puruṣārtha. [Sanskrit पुरुषार्थ)] Puruṣārtha doslovně znamená cíle lidského života. Puruṣārtha se skládá ze čtyř cílů kterými jsou Dharma, Artha, Kama a Moksha. Smyslem lidského života je dosáhnout harmonie a dokonalosti na všech těchto čtyřech úrovních.

Dharma – správné jednání

Artha – prosperita, hojnost, dokonalost na materiální úrovni

Kama – citová a emoční vyváženost, láska, vztahy

Moksha – konečný cíl, osvobození z koloběhu přerozování

Vastu a Puruṣārtha

Vastu napomáhá dosažení dokonalosti a harmonie na všech těchto čtyřech úrovních. Vastu se prostřednictvím Puruṣārtha také propojuje s ostatními tradičními indickými naukami jako je Ajurvéda, Jyotish, Jóga, protože i tyto vědy napomáhají každému z nás dosažení těchto cílů.  Domy které jsou navrženy podle Vastu mají přirozenou tendenci napomáhat rozvíjení hojnosti v našich životech, podporují proudění energie a podporují také fyzické a duševní zdraví.

Pokud vás tento koncept zaujal chcet se dozvědět více o tom jak fungují domy navržené podle Vastu, napište nám na adresu info@vastuspace.cz . Můžete se také zůčastnit jednoho z našich seminářů o navrhování domů podle Vastu.

Za Vastu SPACE,

S Pozdravem, Petr Budil

 

 

 

 

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Seminář o Vastu – Ajurvédská Gurukula

Petr Budil Semináře Leave a Comment

Minulý víkend se konal krátký seminář o Vastu ve škole ajurvédy, Ajurvédská Gurukula 

Celá akce proběhla ve velmi příjemné a tvůrčí atmosféře, a je skvělé navazovat spolupráci mezi spřátelenými tradičními indickými naukami.

Tato přednáška o Vastu byla již druhou v pořadí, první se konala v Srpnu minulého roku, a navazovala tematicky na předchozí. Cílem semináře nebylo naučit aspiranty ajurvédy jak navrhovat objekty podle Vastu, ale spíše porozumět jeho základům a širším souvislostem a naučit se odhalit podle vastu problémová místa v objektech ve kterých žijeme.  V úvodu přednášky jsem se zaměřili na tradiční koncept Purusártha, který definuje 4 základní cíle lidského života – Dharma-Artha-Kama-Moksha a na to jak Vstu pomáhá spolu s ajurvédou a sotatními obory těchto cílů dosáhnout.

V druhé části jsem se pak zaměřili na to jak má vypadat dům a pozemek podle Vastu, s hlavním důrazem na tyto vlastnosti a prvky:

 • Orientace objektu a pozemku
 • Tvar a proporce, modulový rastr
 • Střední část domu, umístění objektu na pozemku
 • Výsupky a přístavky k základnímu tvaru
 • Vstupy do objektu a na pozemek
 • Svažitost pozemku, oplocení, okolní prvky
 • Znečišťující elementy
 • Vertikální proporce objektu
 • Orientace k východní světové straně
 • Umisťování studny, septiku na pozemku

V závěru jsme pak rozebrali jak zacházet s prostorem ketrý není původně navržen podle Vastu.

Moc děkujeme všem zůčastněným za zájem o Vastu a těšíme se na další spolupráci!

Za VastuSPACE

Petr Budil

 

 

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Ohniště v meditační místnosti

Petr Budil Meditační místnost, Návrh Domu Leave a Comment

Dnes jsem dostal od klienta zajímavý požadavek na úpravu již dokončeného Vastu Domu který navrhujeme do Kalifornie..

Klient mi po návratu z cesty do Indie napsal:

 • Požaduji zvětšení meditační místnosti
 • Na východní straně meditační místnosti umístěte ohniště aby bylo možné v místnosti provádět ohňové ceremonie

Nejprve jsem se nad tím nápadem pousmál, potom mi ale došlo že to je svým způsobem velmi chytré a že mne něco podobného ještě nikdy nenapadlo. Meditační místnost je tradičně ve Vastu domech umisťována do SeveroVýchodního rohu objektu. Tomuto rohu vládne podle Vastu element vody a satvická energie. Stejně tak může být meditační místnost nahrazena studovnou, knihovnou nebo prostorem pro vnitřní činnost. Pro ty kteří se ale zabývají jógou a meditací je tento prostor k této činnosti ideální. Meditující by pak měl být čelem k východní nebo severní straně, tak aby se díval na vycházející slunce.

Ohńové ceremonie jsou v Indii zcela běžné a jsou nedílnou součástí místní tradice. V tamních podmínkách je poměrně snadné je realizovat. Ti kdo však žijí v chladnějším klimatu jsou většinou odkázáni pouze na letní měsíce a mohou podobné záležitosti provozovat pouze venku.

Návrh tohoto domu jsme tedy přizpůsobili tak, že běžná denní meditační praxe probíhá s orientací na severní světovou stranu. Zároveň je však možné se přeorientovat čelem k ohništi s výhledem na východní stranu.

Uvidíme jestli se návrh podaří realizovat. Nicméně toto uspořádání meditační místnosti považuji za velmi zajímavé a bude myslím patřit k základním typologickým Vastu sestavám.

Za VastuSPACE,

Petr Budil

Pokud se chcete dozvědět více kontaktujte nás ZDE

Foto z narozeninové  ohňové ceremonie (archiv autora)

 

 

 

 

 

 

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Úpravy nově zkoupeného bytu v developerském vícepodlažním objektu

Petr Budil Úpravy bytu Leave a Comment

Opakovaně se za námi vrací klienti, kteří si zakoupili byt v nově budovaném developerském vícepodlažním objektu a chtějí byt posoudit z pohledu Vastu a případně provést možné úpravy. Není to úplně ideální situace, mnohem lepší by bylo použít Vastu tipy při výběru bytu a posuzovat Vastu před koupí. Nicméně, zatím jsme řešili tři takovéto projekty a všechny měli štěstí a vychází s dobrým Vastu. Vastu je primárně určeno k navrhování nových objektů, lze je použít i pro úpravy stávajících prostor a je to často  výzva. Obvykle se však dá najít nějaké vhodné řešení jak stávajcí byt nebo prostor upravit. Výhodou těchto projektů je, tedy pokud se klient ozve včas, že je možné ještě měnit některé prvky interieru. Např. umístění příček, polohu vnitřních otvorů, koordinovat truhlářské úpravy

Níže pár skic z Návrhu úprav interieru..

Klíčem k úpravě stávajícího prostoru je najít v celku který neodpovídá Vastu, jeden menší prostor který lze upravit tak aby byl ideální. Obvykle toho lze docílit bez větších zásahů.

Pokud máte zájem posoudit stávající byt nebo v lepším případě se teprve chystáte byt pořídit ( ..samozřejmě zajímá-li vás vastu) kontaktujte nás ZDE

Děkujeme!

Více harmonických objektů, více spokokených lidí, lepší prostor pro život, a tak vůbec.. Vastu ZDAR


 

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Příprava semináře o Vastu ve škole Ajurvédská Gurukula

Petr Budil Semináře Leave a Comment

Dnes přípravy na nadcházející seminář o Vastu ve škole Ajurvédská Gurukula  který se bude konat 10.2.

Čeká nás druhá část, první proběhla v Srpnu minulého roku. Cílem semináře je seznámit studenty Ajurvedy se základy Vastu. Obě tyto prastaré vědy jsou propojené a úzce spolu souvisí. Jejich cílem je rozvíjet umění zdravého a harmonického života.

V minulém semináři jsme probrali historické prameny vastu a širší souvislosti.

V nadcházejícím semináři se chystáme probrat základy navrhování ideálního prostoru podle Vastu, výhody a problematická místa prostorů které nejsou navrženy podle Vastu. Těším se na setkání se studenty zpřátelené indické vědy a na společné propojování a sdílení znalostí.

Trochu více o Vastu ZDE

Řešíte některých z těchto problémů?

 • Hledám nebo kupuji pozemek a potřebuji posoudit jestli je vhodný z pohledu Vastu
 • Mám v plánu koupit byt ale nejsem si jistá/jistý jestli je to ten správný
 • Plánujeme postavit dům a rádi bychom aby byl navržen podle Vastu

Zůčastněte se jednoho z našich mini seminářů na tato jednotlivá témata, kde vámz pohledu Vastu pomůžeme učinit tato zásadní rozhodnutí. Kontaktujte nás ZDE

 

 

 

 

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Pracovní stolek z masivního dubu

Petr Budil Truhlářské Výrobky Leave a Comment

Tento drobnější kus nábytku je součástí Vastu interieru stávajícího bytu který jsme rekonstruovali v minulém roce.
Součástí návrhu (původní skica viz. níže) bylo vytvořit pracovní plochu v severovýchodním rohu bytu, podle vastu je tento roh ideální pro myšlenkovou, vnitřní činnost. Pracovní plocha nebude používáná každodenně, pro takové využití by toto umístění nebylo vhodné.
Součástí tohoto malého prostoru který se nachází za koupelnou a kuchyní a má vlastní okno, je malé vestavěné patro určené pro meditaci a relaxaci.

 

 

 

 

Stůl je vyroben z masivního dubu, deska je 4,5cm silná a je z ní cítit síla materiálu. Deska je pak natřena přírodními oleji, aby se z ní nevypařovaly těkavé látky a byla příjemná na dotyk.

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Rekonstrukce staré konírny

Petr Budil Nezařazené Leave a Comment

Právě pracujeme na rekonstrukci zhruba 150 let starého staku. Rekonstrukce je rozfázována na několik etap, následujícím krokem je rekonstrukce stávající konírny na obytný prostor, který bude sloužit pro výuku seminářůa  setkávání.Read More

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Hodnocení bytu při koupi a jeho následná rekonstrukce

Petr Budil Rekonstrukce Bytu Leave a Comment

Před nedávnem nás oslovil klient, který požádal o zhodnocení bytu, který měl v plánu koupit, podle indického Vastu.

Hodnocení stávajících objektů podle Vastu je nelehký úkol, ptotože Vastu je systém původně koncipovaný pro stavby nově vznikající. Read More

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Základní orientace prostorů v domě podle Vastu

Petr Budil Nezařazené Leave a Comment

Krátké video znázorňující základní orientaci jednotlivých prostorů v objektu navrženém podle Vastu.

Při návrhu domu podle Vastu, je vždy k dispozici Read More

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

ZDRAVÉ BYDLENÍ – podle Evropského průzkumu „Healthy Homes Barometer 2016“

Petr Budil Nezařazené Leave a Comment

Zhruba před dvěma týdny vyšel v Hospodářských Novinách zajímavý článek s názvem “ EVROPANÉ SE UČÍ ZDRAVĚ BYDLET“.

Článek se zbývá zdravým bydlením v Evropských domáctnostech a je odvozen ze studie „Healthy Homes Barometer 2016“ která byla zpracována u příležitosti Read More

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Brahmastan – Srdce Domu

Petr Budil Nezařazené Leave a Comment

Termínem Brahmastan je ve Vastu nazývána střední část domu. Tato část domu hraje podle Vastu velmi důležitou vitální roli. Brahmastan je srdcem domu, Read More

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..

Chyby při návrhu půdorysu podle Vastu

Petr Budil Nezařazené Leave a Comment

Lang Residence, Crete / 2009

Toto je ukázka projektu na kterém jsme pracovali v roce 2009. Cílem bylo navrhnout dům pro hosty o rozměrech 12x12m na pobřeží ostrova Kréta. Dům měl být navrženRead More

Chcete-li, sdílejte na "anti-sociálních sítích" (tlačítka níže).. Lepší je ale sdílet ve vaší skutečné sociální síti, řekněte o Vastu doma, svým přátelům u kávy nebo u čaje a tak podobně, normálně, po staru..