Hodnocení bytu při koupi a jeho následná rekonstrukce

Před nedávnem nás oslovil klient, který požádal o zhodnocení bytu, který měl v plánu koupit, podle indického Vastu.

Hodnocení stávajících objektů podle Vastu je nelehký úkol, ptotože Vastu je systém původně koncipovaný pro stavby nově vznikající. Nicméně i při hodnocení stávajících staveb je možné principy vastu do jisté míry aplikovat. Hodnotí se především pouze zcela základní principy a to hlavně orientaceke světovým stranám a celkové uspořádání dispozice.

Tento byt se nacházel v několikapatrovém zděném komplexu ze 70.let minulého století a splňoval základní požadavky ortogonální orientace ke světovým stranám, byl pootočen pouze mírně. Zároveň větší část prostorů a oken byla orientována k severní straně, což je z pohled Vastu výhodné. Podstatným prvkem bylo zhodnocení střední části bytu. Ve středu dispozice se naštěstí nachází komunikační chodba a střední část (brahmastan) není zatížena bytovým jádrem jak se často u panelákových bytů vyskytuje.

byt-kobrovych

Po zvážení všech aspektů které bylo možno v tomto případě posuzovat jsem došli k závěru že pozitva jednoznačně převažují nad negativními prvky a koupě bytu byla doporučena.

Dalším krokem je návrh úprav interieru, tato fáze probíhá právě teď. Snažili jsme se aplikovat principy Vastu v co největší míře podle prostorových možností.  Například jsme přizpůsobili orientaci soaní v pokojích a orientaci pracovních míst.

byt-kobrovych-navrh-perspektivni-pohledy-27-10-16-1

Do Severo – Východního rohu se podařilo umístit meditační prostor a studijní a pracovní prostor.

byt-kobrovych-navrh-perspektivni-pohledy-27-10-16-3

Prostor kuchyně není úplně ideální, alspoň ale v Severo-Východním rohu je umístěno mytí nádobí shodně s elementem vody který vládne tomuto kvadrantu.

byt-kobrovych-navrh-perspektivni-pohledy-27-10-16-4

Uspořádání hlavního obytného prostoru má spaní umístěno v Jiho-západním kvadrantu, kterému náleží element země a kde převládá energie tamas, která je vhodná pro odpočinek a spánek.

 

byt-kobrovych-navrh-perspektivni-pohledy-27-10-16-5

Další fází bude rozpracování částí interieru pro jednotlivé dodavatele a bude následovat jejich výběr.  V ideálním případě spolupracujeme s dodavateli kteří nejen že zvládají řemeslně dobře svoji práci ale také kteří vkládají do díla pozitivní a radostnou energii, která je pak z výsledného produktu dobře cítit.

Pokud vás tento příspěvek zaujal a rádi byste se dozvěděli více informací o Vastu, kontaktujte nás zde

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *