Brahmastan – Srdce Domu

Termínem Brahmastan je ve Vastu nazývána střední část domu. Tato část domu hraje podle Vastu velmi důležitou vitální roli. Brahmastan je srdcem domu, je to prostor který by měl být vždy ponechán otevřený, bez zdí, konstrukčních nebo dispozičních prvků. Brahmastan může být tvořen otevřeným atriem nebo jen komunikačním prostorem u menších objektů.

Brahmastan 2  Brahmastan 3

Ve středu domu se potkávají všechny světové směry. Pokud je tento centrální prostor ponechán otevřený a v ideálním případě i otevřený k obloze, energie v domě může volně proudit a obohacovat jeho uživatele.

Centrální atrium bylo používáno jako významný typologický prvek v různých kulturách a vývojových obdobích. Ve starém Římě bylo atrium podobné Brahmastanu základním architektonickým prvkem. Atrium bylo doplňováno o mělký bazének impluvium, který sloužil ke sbírání dešťové vody a zároveň k osvěžení vnitřního mikroklimatu domu v teplých ročních obdobích.

Atrium tetrastylicum  Atrium tetrastylicum 

Podobným způsobem je centrální atrium s vnitřním jezírkem koi, již po staletí používáno v japonské architektuře.

Brahmastan 5 Brahmastan 4

Brahmastan je základním kamenem každého návrhu podle Vastu a jeho správné aplikování významným způsobem ovlivňuje zdravé prostředí domu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *